Polonya Vize Başvurusu ve Vize Randevu Alma Süreci

Ülkemizde her yıl milyonlarca kişi vize alarak yurt dışına seyahat etmektedir. Seyahat edenler ise ağırlıklı olarak Avrupa’yı tercih etmektedir. Bu bağlamda Avrupa kıtası içerisinde birçok ülke ziyaret edilmeyi beklemektedir. Bunlar içerisinde Polonya oldukça cazip bir ülke olma özelliği taşımaktadır. Özellikle eğitim amacıyla Polonya’ya giden Türklerin oranı bir hayli fazladır. Bunda eğitim olanaklarının gelişmiş olması önemlidir. Bu bakımdan Polonya’ya eğitim, turistik, kültürel ve iş amacıyla gitmek isteyenlerin vize başvurusunda bulunması mecburidir. Alınacak vizenin türüne göre işlem yapılmakta ve Polonya’da kalma süresi buna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Vize Türleri

Vize başvurunuzu yapabilmeniz için öncellikle vize randevu imkanını kullanmanız gerekmektedir. Bu işlemi şahsen ya da aracı kurumla birlikte gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bu işlemin tamamlanmasının ardından ise size ilgili Polonya temsilciliği tarafından belli bir randevu zamanı verilmektedir. Böylece sizden istenen evrakları teslim etme ve başvurunuzun sonucunu bekleyebilmektesiniz. Bu arada başvuracağınız vize seçeneğine bağlı olarak vize ücreti de farklılık gösterebilmektedir. Bu hususta Polonya makamlarından yapılacak açıklamaları ve bilgilendirmeleri takip etmenizde yarar bulunmaktadır.

Vize seçenekleri gidiş amacınıza bağlı olarak farklılık arz etmektedir. Başvurunuzda Polonya’ya hangi amaçla gideceğinizi kesinlikle bildirmek durumundasınız. Gerçeğe aykırı beyan vermeniz halinde vize almış olsanız dahi vizeniz iptal edilebilmekte veya Polonya’dan geri çevrilebilmektesiniz. Örneğin; Polonya’ya turistik amaçlarla ziyaret ediyorsanız buna uygun vize imkanından faydalanmalısınız. İş amaçlı vizeye başvurursanız kesin olarak reddedileceksinizdir. Bu bakımdan başvurunuzu yaparken sıkı bir şekilde kontrol etmeniz veya ettirmeniz lazım gelmektedir.

Vize Merkezleri

Ülkemizde Polonya’ya giriş yapabilmek adına vize başvurusunda bulunabileceğiniz birçok vize merkezi bulunmaktadır. Buralara giderek başvuru işlemlerinizi başlatabilmeniz mümkündür. Ankara’daki Polonya Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Polonya Konsolosluğu bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Mesai saatleri içerisinde başvurunuzu yaparak işleminizi takip edebilirsiniz. Bunun yanında Polonya’ya ait temsilciliklerin çalışma saatlerini ve resmi günlerini göz ardı etmeden başvuru işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir. Bu nedenle uçuş için planladığınız tarihin en az 15 gün öncesinden vize işlemlerinizi başlatmanızda yarar vardır.

Gerekli Belgeler

Polonya ile alakalı vize başvurusunda bulunabilmeniz için ilk olarak süresi geçmemiş olan bir pasaporta ihtiyaç duymaktasınız. Ayrıca kaşe vurulması işleminin sorunsuz şekilde halledilebilmesi için pasaportunuzda istenen sayıda boş sayfa bulunmalıdır. Bunun yanında pasaportunuzda bulunan biyometrik fotoğrafınızın ise AB standartlarında olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca uçuş bilgilerinizi resmi verilere dökülmüş bir biçimde Polonya makamlarına ibraz edebilmelisiniz.

Genel Bilgiler

Tarihi kaleleri ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkmıştır. Başkenti Varşovadır ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır. Ülkede konuşulan dil Lehçedir. Avrupa Birliği’ne üye olmasına karşın Euro kullanan ülkeler kapsamında değildir. Ülke kendine ait para birimi olan Zloti’yi kullanmaktadır. Yerel saat Türkiye’den 1 saat geridedir.

Tarihi

Doğu Avrupa’nın en önemli ülkelerinden olan Polonya’da birçok etnik köken bir arada yaşamaktadır. Tarih boyunca birçok kez istila edilen ve uluslararası nitelikteki anlaşmada adı geçen Polonya Sovyetler Birliği’nin yıkılması ile birlikte tam olarak bağımsızlığını kazanmıştır. Ayrıca 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılımı gerçekleşmiştir.

Konum

Orta Avrupa’da yer almaktadır. Batısında Almanya, güneyinde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya, kuzeydoğusunda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğusunda Belarus ve güneydoğusunda ise Ukrayna ile komşu durumdadır. Kuzeyinde ise Baltık Denizi yer almaktadır.

En Fazla Ziyaret Edilen Şehirleri

Varşova, Krakow, Gdansk

Ülke Mutfağı

Polonya mutfağı, Almanya, Yahudi, Rus mutfaklarından etkilenmiştir. Ülkenin en ünlü yemeği mantı çeşidi olan Pierogidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize