İtalya Vize Başvurusu ve Vize Alma Süreci

Kıta Avrupa’sında yer alan İtalya’ya gitmek isteyen kişilerin İtalya  vizesi alması gerekmektedir. Bu anlamda ülkeye giriş yapmak isteyenler için çeşitli seçenekler yer almaktadır. Bunun yanında bazı özelliklere sahip olan kişilerin ise genel vizeye başvurma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu konuda İtalya’nın başvuruda bulunanları sıkı bir şekilde incelemeye aldığı unutulmamalıdır.

Şayet yeşil pasaportunuz varsa veya diplomatik anlamda görevliyseniz İtalya’ya vize süreçlerine takılmadan ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ziyaretinizin belli süre dilimlerini kapsamakta olduğunu unutmamanızda fayda vardır. Yeşil pasaport sahiplerinin 90 günü aşmayacak şekilde İtalya’yı ziyaret edebilecekleri örnek olarak verilebilir.

İtalya Vize Vize Türleri

İtalya Vizesi için Öncelikli olarak vize randevu seçeneğinden işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir. Burada önemli bir detay olarak vize başvurunuzu aracı bir kurum sayesinde de yapabileceğinizdir. Bunun için çeşitli kurumlar sizlere hizmet vermektedir.

Şahsen yapacağınız her başvurudan siz sorumlusunuz demektir. Bu da başvuru süreçlerini sıkı şekilde takip etmenizi gerektirmektedir. İtalya Vizesi ücreti ise başvuracağınız seçeneğe göre farklılık göstermektedir. Bunun için öncelikli olarak hangi vize seçeneğine başvuracağınıza karar vermelisiniz. İtalya’ya eğitim, turistik, iş, kültürel, ailevi nedenlerle giriş yapabilirsiniz.

Ancak hangi amaçla giriş yapacağınıza vize başvurunuzda mutlaka yer vermelisiniz. Gerçeğe aykırı beyanda bulunan şahısların vize başvuruları kesinlikle reddedilmektedir. Ayrıca hiçbir şekilde vize için ödenen ücret de geri verilmemektedir. Bu arada normal süreçlerde ödenen İtalya vizesi ücreti de başvurunun reddedilmesi halinde başvuru sahiplerine ödenmemektedir. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra ise kısa bir süre zarfında başvuru sonucunuz belli olmaktadır. Bunun için çoğunlukla size bildirim yapılmaktadır. Olumlu ya da olumsuz cevap mutlaka tarafınıza tebliğ edilmektedir.

italya vize türleri , italya vizesi gerekli evraklar

italya vize türleri , italya vizesi gerekli evraklar

İtalya Vize Vize Merkezleri

Türkiye’de İtalya’nın İstanbul ve Ankara’da temsilciliği bulunmaktadır. Burada vize merkezi kapsamında başvurunuzu tamamlayarak işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Ayrıca vekaletinizi herhangi bir vize kurumuna vererek başvurularınızın daha hızlı bir biçimde yapılmasına vesile olabilirsiniz. Vize merkezleri belli saat aralıklarında hizmet sunmaktadır. Bu saatleri gözeterek başvurularınızı yapmalısınız.

İtalya Vize Gerekli Belgeler

Biyometrik fotoğrafınızın ve diğer istenen belgelerinizin hazır olduğundan emin olarak başvuru merkezlerine uğramalısınız. Aksi takdirde başvurunuz kesin ret alabilir ve uzun bir süre İtalya için vize başvurusunda bulunamayabilirsiniz. Ayrıca Schengen vizesi kapsamında başvurularınızı yapmanız durumunda ilgili vize kapsamındaki diğer ülkelere de vizesiz geçiş yapabilirsiniz.

Genel Bilgiler

Avrupa’nın en önemli ülkelerinden bir tanesidir. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Başkenti Romadır. Rönesans döneminden kalma eserleri ülkenin hemen her şehrinde bulabilirsiniz. Euro para birimini kullanmaktadır. Ayrıca Venedik gibi su kanallarının şehrin içinden aktığı oldukça turistik bir yere sahiptir. Akdeniz coğrafyasının en büyük iki adası olan Sicilya ve Sardinya da İtalya toprağıdır. Resmi dili İtalyancadır. Yerel saat olarak ise Türkiye’den 1 saat geridedir.

Tarihi

İtalya, tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerine harika bir deneyim yaşatmaktadır. Başkent Roma başta olmak üzere Milano, Floransa, Bergamo, Torino, Cenova gibi şehirler turistik amaçlarla gelenler tarafından doldurulmaktadır. Ünlü Pisa Kulesi, Aşk Çeşmesi gibi güzellikler ülkede yer almaktadır. Ayrıca ayrı bir devlet olmasına karşın Vatikan’da İtalya’dan yapılacak geçişle birlikte görülebilmektedir.

Konum

Avrupa’nın güneyinde yer almaktadır. Batıda Fransa, kuzeyde İsviçre ve Avusturya, doğuda ise Slovenya ile komşudur.

En Fazla Ziyaret Edilen Şehirleri

Roma, Milano, Floransa, Napoli, Venedik, Cenova, Torino

Ülke Mutfağı

Akdeniz esintileri İtalya mutfağında yer almasına karşın kendine has lezzetleri de bulunmaktadır. Özellikle makarna ve pizza anlamında dünyanın en ünlü ülkesi olduğu çok rahat bir biçimde söylenebilir. Ayrıca şarap hususunda kendine has kalitede ürünleri olduğu bilinmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize