Hollanda Vize Başvurusu ve Vize Alma Süreci

Avrupa’nın en önemli ülkelerinden olan Hollanda’ya her yıl binlerce insan ziyaret gerçekleştirmektedir. Ağırlıklı olarak turistik amaçlarla ziyaret edilen Hollanda’ya iş, eğitim ve kariyer hedefleriyle giden insanlar da bulunmaktadır. Bu bağlamda Hollanda’nın ziyaretçilerine geniş bir yelpaze sunduğu söylenebilir. Konu ile alakalı olarak Hollanda’ya gitmek isteyen kişilerin vize alması gerekmektedir. Pasaport türlerine bağlı olarak ziyaretlerinizi vizesiz de gerçekleştirmeniz mümkündür. Yeşil pasaporta veya diplomatik pasaporta sahip olanların Hollanda’ya girişlerde vize almasına gerek yoktur. Ancak umumi pasaport(bordo)u bulunanların Hollanda’ya girebilmek için vize almaları mecburidir.

Vize Türleri

Hollanda’ya girebilmek için çeşitli vize türleri bulunmaktadır. Bunlar öğrenci vizesi, transit vizesi, turist vizesi gibi sınıflandırılmaktadır. Bunlar kategorize edilerek A, B, C, D şeklinde adlandırılmaktadır. Başvuru için vize merkezine gittiğinizde hangi kategori için başvuru yaptığınıza formunuzda yer vermeniz gerekmektedir. Ayrıca merkezlerde başvurunuzu yapabilmek için ise öncelikli olarak bu kurumların vize randevu sistemlerini kullanmanızda fayda vardır. Sonrasında işlemleriniz belli prosedürler dahilinde tamamlanmış olacaktır.

Vize Merkezleri

Ülkemizde hem İstanbul hem Ankara’da Hollanda’nın diplomatik temsilcilikleri bulunmaktadır. Buradaki merkezlere giderek işlemlerinizi vize ücreti karşılığında başlatabilirsiniz. Ücretler Euro cinsinden temin edilmektedir. Başvurularınızın sonucu olumlu veya olumsuz olmaktadır. Bu konuda inisiyatif tamamıyla başvurduğunuz ülkenin diplomatik temsilciliğindedir. İşlemlerinizi ve planlamalarınızı bu konuyu göz ardı etmeden yapmanızda yarar vardır.

Gerekli Belgeler

AB üyesi ülkeler Schengen sistemine göre çalışmaktadır. Sisteme üye olan ülkelerden birine vize aldığınızda diğer ülkelere de giriş hakkı kazanmaktasınız. Lakin bunun belli şartları olduğunu da unutmamalısınız. Aldığınız Schengen vizesini tek bir ülke için almamış olmalısınız. Ayrıca vizenizi aldıktan sonra gittiğiniz ülkedeki kalma hususundaki süre kısıtlamalarına da muhakkak uymalısınız. Vize başvurunuzda sizden çeşitli belgeler istenmektedir. Bunların başında pasaportunuz gelmektedir. Pasaportunuzun kullanım süresi Hollanda standartlarına uygun olmalıdır. Bundan farklı olarak en az 2 sayfası boş bırakılmış olmalıdır. Ayrıca pasaportunuzda yer alan biyometrik fotoğrafınızın da AB standartlarında olmasına özen göstermelisiniz. Son olarak Hollanda’da kalacağınız süreyi mali açıdan garantileyebildiğinizi gösteren banka hesap bilgilerinizin de bulunması son derece önemlidir.

Genel Bilgiler

Hollanda; doğal güzellikleri ve denize yakın oluşuyla ziyaretçilerine eşsiz bir doğa sunmaktadır. Bunun yanında ülkede gezilebilecek birçok nokta da vardır. Benzinli araç kullanımının oldukça düşük olduğu Hollanda’da bir yerden bir yere giderken insanların genel çoğunluğu bisikletlerini kullanmaktadır. Ülkenin başkenti Amsterdamdır. Adını içinden geçen Amstel Nehri’nden almaktadır. Resmi dili Felemenkçe olan ülkenin AB’ye üye olmasından ötürü kullandığı para birimi ise Eurodur. Ülkenin yerel saati Türkiye’ye nazaran 1 saat geriden gelmektedir.

Tarihi

Hollanda’nın tarihi son derece kadim zamanlara dayanmaktadır. Kavimler Göçü ile birlikte Avrupa’ya göçen halkların buradaki barbarlar ile kaynaşmasının ardından ortaya çıkan ırklar neticesinde bugünkü Hollanda’nın temelleri atılmıştır. Günümüzde ise farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir ülke haline gelmiştir. Birçok kültür etkinliğine, uluslararası nitelikteki organizasyona ve konsere ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli alanlardaki toplumsal politikalarıyla da öne çıktığı belirtilebilir.

Konum

Batı Avrupa bölgesinde yer almaktadır. Kıta Avrupası’ndaki topraklarından ayrı olarak Karayiplerde kendisine bağlı üç adası bulunmaktadır. Kuzey ve batıda Kuzey Denizi ile güneyde Belçika ile ve doğuda ise Almanya ile komşudur.

En Fazla Ziyaret Edilen Şehirleri

Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Eindhoven

Ülke Mutfağı

Hollanda mutfağı Endonezya mutfağından yoğun bir biçimde etkilenmiştir. Ringa balığı en popüler yemekleri arasındadır. Heineken, Amstel, Grolsch gibi dünyaca ünlü biraları bulunmaktadır.

 

Yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize