Belçika vize işlemleri, Belçika konsolosluğu ve konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize merkezleri tarafından yürütülür. Belçika vizesi 2022 şartlarına göre başvuru yapacak kişiler, seyahat amacına göre bir vize türüne karar vermeli ve vize başvuru formunu doldurarak randevu almalıdır. Belçika vize türleri; turistik, aile birleşimi, eğitim, çalışma, ticari ve Schengen olarak sınıflandırılmıştır. Turistik ve Schengen vizeleri, ülkede 90 gün kadar konaklanmasına imkan tanır. Bu süreden daha uzun Belçika’da kalmak isteyen kişilerin D tipi vize başvurusunda bulunması gerekir.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2022

Belçika vize başvurusu için hazırlanması gereken belirli evraklar vardır. Belçika konsolosluğu, vize türleri için hazırlanması gereken belgelerin listesini resmi web adresi üzerinden açıklar. Belçika vizesi 2022 başvurusunda talep edilen tüm belgelerin vize merkezine teslim edilmesi ve vize ücretinin ödenmesi istenir. Başvuru için hazırlanması gereken belgelerden ilki vize başvuru formudur. Bu formu internet üzerinden doldurduktan sonra vize randevusu alabilirsiniz.

Belçika vizesi gerekli evraklar 2022 listesi, başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Belçika vizelerinin tümü için talep edilen başlıca evraklar; pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus kayıt örneği, fotoğraf, otel rezervasyonu, uçak bileti, başvuru formu çıktısı ve şahsi dilekçedir. D tipi vize başvurularında bu evraklarla birlikte ek belgeler talep edilir.

Belçika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Belçika aile birleşimi vizesinin alınması için eş veya çocukların Belçika’da en az 1 yıldır yasal ikamet etmesi şartı vardır. Başvuru yapacak kişi, ülkede geçinmek için yeterli maddi gelire sahip olmalı, yeterli düzeyde yabancı dil bilmeli ve ülke kültürüne uyum sağlamalıdır. Bu şartları sağlayan kişiler başvuru yapmak için Belçika vizesi 2022 başvuru formunu doldurmalı ve vize merkezinden randevu almalıdır.

Belçika aile birleşimi gerekli evraklar; uluslararası evlenme kayıt örneği, evlilik belgeleri, eşler için oturum izni veya doğum belgesi, varsa boşanma veya ölüm belgesi, çocuklar için velayet belgesi gibi belgelerle birlikte genel vize evraklarıdır. Vize başvurusu evrakların teslim edilmesi ve vize harcının ödenmesi ardından tamamlanır. Vize alarak Belçika’ya seyahat eden Türk vatandaşlarının oturum izni başvurusunda bulunması gerekir.

Belçika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika vizesi 2022 şartlarına göre çalışma vizesine başvuru yapacak Türk vatandaşlarının Belçika’da bir kurumla iş sözleşmesi yapması gerekir. İş sözleşmesi yapılan firma, çalışacak kişi adına çalışma belgesi düzenlemeli ve diğer şirket evraklarını başvuru tarihine kadar göndermelidir. Vize başvurusu için Belçika konsolosluğu resmi web adresinde yayınlanan ulusal vize başvuru formu doldurulmalıdır.

Belçika vizesi 2022 başvuru formu, İngilizce doldurulmalı ve çıktısı alındıktan sonra imzalanmalıdır. Formun üzerine vesikalık fotoğraf yapıştırmanız ardından son halini evraklarınız arasına eklemelisiniz. Daha sonra Belçika konsolosluğuna vize talep dilekçesi yazarak konsolosluktan randevu almanız ve randevu tarihinde tüm evraklarla birlikte vize merkezine müracaat etmeniz istenir. Gerekli evrakların listesi konsolosluk tarafından açıklanmaktadır.

Belçika çalışma vizesi gerekli evraklar çalışacağınız firmaya göre değişiklik gösterir. Çalışma vizesi için talep edilen başlıca evraklar; çalışma belgesi, pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı, sağlık raporu, mesleki belgeler ve finansal belgelerdir. Konsolosluk gerekli gördüğü takdirde ek belgeler talep edebileceği için konsolosluktan alınan güncel bilgiler doğrultusunda belgelerinizi hazırlamanız önemlidir.

Belçika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika öğrenci vizesi; üniversite, yüksek lisans, yabancı dil eğitimi, mesleki eğitim, bilimsel araştırma ve lise eğitimi amacıyla ülkeye gelecek olan kişilere verilir. Belçika vizesi 2022 başvurusunun yapılması için öncelikle Belçika’da bulunan eğitim kurumundan onay alınmalıdır. Onay belgesi ile birlikte hazırlanması gereken diğer eğitim belgelerini hazırlayarak başvuru yapabilirsiniz. Eğitim vizesi için ulusal vize başvuru formu doldurulmalıdır.

Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar; Eğitim belgeleri, mesleki belgeler, gelir belgeleri, banka hesap dökümü, seyahat sağlık sigortası gibi ek belgelerle birlikte genel vize evraklarıdır. Bu belgelerin tümü dikkatli ve konsolosluğun belirlemiş olduğu şartlara göre hazırlanmalıdır. Eğitim vizesi alındıktan sonra ülkeye seyahat eden kişiler, oturum izni başvurusunda bulunmalıdır. Belçika, öğrencilerin belirli saatlerde çalışmasına izin verir. Eğitim vizesi sahibi olan yabancı uyruklular, çalışma izni başvurusunda bulunabilir.

Belçika Vizesi Ücreti 2022

Belçika vizesi 2022 prosedürüne göre başvuru yapmak için online başvuru formunu doldurmanız, konsolosluktan randevu almanız ve randevu saatinden 15 dakika öncesinde konsoloslukta bulunmanız istenir. Başvuru yapmak için gereken belgelerinizi vize merkezine teslim ettikten sonra vize harcını ve vize merkezi ücretini ödemelisiniz. Belçika vizesi ücreti 2022 yılında 227 ₺ olarak belirlenmiştir.

Belçika Vizesi Aile Birleşimi 2022

Belçika aile birleşimi vizesi, eşi ve çocukları Belçika’da ikamet eden veya eşi Belçika vatandaşı olan yabancı uyruklulara verilen D tipi vizedir. Bu vize, Belçika’da 90 günden uzun süre konaklanmasına ve oturum izni alınmasına olanak tanır. Vize başvurusu için Belçika vizesi 2022 başvuru formunu doldurmanız ve Belçika konsolosluğundan randevu alarak şahsen müracaat etmeniz istenir.

Belçika vizesi aile birleşimi 2022 başvurusu için sağlanması gereken belirli şartlar vardır. Başvuru yapan kişi, yeterli düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmalıdır. Vize başvurusu için talep edilen belgeler arasına yabancı dil sertifikası veya geçerli yabancı dil puanı eklenmelidir. Belçika kültürü ve yasaları hakkında bilgi sahibi olmak, yeterli maddi gelire sahip olmak ve banka hesabında 5.000 TL kadar para olması gibi şartları vardır. Masrafları aile yakınları tarafından karşılanacak kişiler sponsor belgesini evrakları arasına eklemelidir.

Belçika Çalışma Vizesi 2022

Belçika çalışma vizesine başvuru yapmak için Belçika vizesi 2022 ulusal vize başvuru formu doldurulmalı, çıktısı alınarak imzalandıktan sonra evraklar arasına eklenmelidir. Vize başvurusu Belçika konsolosluğuna veya yetkili vize merkezlerine şahsen yapılmalıdır. Çalışma vizesi için hazırlanması gereken evraklar, çalışacağınız firmaya göre değişiklik göstereceği için konsolosluktan aldığınız güncel bilgileri dikkate almalısınız.

Belçika çalışma vizesi 2022 şartlarına göre başvuru yapılması için çalışma belgesi alınmalıdır. Bu belge firma tarafından hazırlanan ve çalışma süresi, çalışma saatleri, görev gibi bilgileri içeren resmi evraktır. Bununla birlikte; mesleki belgeler, sağlık raporu, adli sicil kaydı, vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi ek belgeler talep edilir. Çalışma vizesi başvurusunun sonuçları ortalama 3 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz olacak yönde açıklanır.

Belçika Eğitim & Erasmus Vizesi 2022

Belçika, Erasmus programı ile gidebileceğiniz Avrupa ülkeleri arasında yer alır. Erasmus vizesi almak için eğitim alınan üniversitenin sınavlarından yeterli puan alınması ve üniversitenin Belçika’daki üniversitelerle denklik sağlaması gerekir. Belçika vizesi 2022 başvuru formunu doldurmanız ardından randevu alabilirsiniz. Randevu tarihinde Belçika eğitim & Erasmus vizesi 2022 şartlarına göre hazırlanması gereken tüm belgeleri vize merkezine teslim ederek başvuru yapabilirsiniz.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika vizesi almak için seyahat amacına göre bir vize türüne karar vermeniz ve Belçika konsolosluğundan randevu alarak belgelerinizi teslim etmeniz gerekir.

Belçika D Tipi Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Belçika D tipi vize ortalama 3 ay içerisinde çıkar.

Belçika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Vize başvuru formu İngilizce doldurulmalı, üzerine vesikalık fotoğraf yapıştırılmalı ve imzalanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize