Vize Uygulamayan Ülkeler; Türkiye’den yurtdışı seyahatlerine geçmek isteyenlerin önceliği vizesiz olan ülkelere yönelmek oluyor. Sadece pasaport ile giriş yapılan ülkeler ele alınıyor. Bununla birlikte 5 ülkenin de kimlik eşliğinde alımlara yer verdiği görülüyor.

Vize Uygulamayan Ülkeler

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Girebiliyor?

Vize uygulamayan ülkeler hangileri öğrenenler pasaportlarını ibraz ederek seyahate geçer. Bu şekilde Bahamalar, Beliza, Brezilya ya da Dominik Cumhuriyeti seyahatlerine yönelebilirsiniz.

Türkiye hangi ülkelere vizesiz girebiliyor merak edenler için Fiji, Filipinler, Guatemala ve de Güney Afrika Cumhuriyeti tercihinde de bulunabilir. Diğerleri:

 • Güney Kore, Hong Kong ve de İran seyahatlerinde vize istenmez.
 • Karadağ, Katar ve Kazakistan olarak diğerlerinden de söz edilir.

Bordo pasaporta ilişkin toplamda 111 ülkeye yer verilir. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri tüm bu ülkeleri dikkate alarak pasaportlarını çıkartabilir. Geçerli pasaportları üzerinden ülkelere giriş yapmaları mümkün hale gelir.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Şimdiye dek 111 ülkeden söz edilmiştir. Vize uygulamayan ülkeler sadece bordo pasaport için değerlendirilmez. Bunun ardından 147 ülkenin de yeşil ile gri pasaportlara vizesiz olduğu açıklanmıştır.

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir merak edenlere her biri sıralanacaktır. Bunlara ek olarak kimlikle giriş yapılan ülkelerden de söz edilir. T.C. vatandaşları:

 • Turistik, ziyaret veya ticari gibi kısa süreli vizelere başvurmak zorunda kalmaz.
 • Çoğu zaman 90 günlük vize muafiyetinden yararlanmaları esas alınır.

Bazı ülkelere ilişkin 30 ya da 120 gün şeklinde muafiyete yer verilebilir. Bunun üzerine belirtilen güne kadar ülkede kalmanız mümkün olacaktır. Yani ülkeler kadar muaf olduğunuz gün sayısını da ele almanız gerekir.

Hangi Avrupa Ülkesi Türkiye’den Vize İstemiyor?

Vize uygulamayan ülkeler hangileri merak edenlere Avrupa üzerinden de bilgi verilir. İsteyenler yaygın olarak 90 gün sureyle muaf oldukları Avrupa ülkelerinden yana tercihini yapabilir. Buna karşılık:

 • Androrra ya da Arnavutluk seyahatlerine yönelmeniz sağlanır.
 • Belarus, Bosna Hersek, Gürcistan üzerinden de tercihinizi yapabilirsiniz.

Hangi Avrupa ülkesi Türkiye’den vize istemiyor merak edenlere birden fazla ülkeden söz edilir. Karadağ ve de Azerbaycan şeklinde her birini değerlendirmeniz esas alınır. Geriye ise pasaport eşliğinde seyahate geçmek kalır. Hatta yine bazı ülkeler kimlik kartının paylaşılması halinde giriş yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Japonya Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Seyahat serbestliğine karşı en güçlü pasaportun Japonya esaslı olduğu belirtilir. Nitekim Japonya Pasaportu kaç ülkeye vizesiz merak edenler için 191 ülkeden söz edilir. Hal böyle olunca:

 • Japonya vatandaşları pasaportları ile seçtikleri ülkelere giriş yapar.
 • Pasaport yerine çoğu ülke kimlikleri de kabul eder.

Seyahat serbestliğine karşı en ayrıcalıklı pasaport olduğu kabul edilmiştir. Bununla birlikte T.C. vatandaşları da Japonya seyahatlerine dair ayrıcalıkları ele almaktadır. Şöyle ki:

 • Sadece pasaport ibraz ederek giriş yapılan ülkeler arasındadır.
 • Yasal konaklama süresi de 90 gün olarak paylaşılmaktadır.

Vize uygulamayan ülkeler hangileri merak edenlere Japonya’dan da söz edilecektir. Bunun gibi diğer ülkelere dair kalma sınırına değinilir. 30, 90 ya da 120 gün olarak kalma süresine yer verilir. Bu şekilde seyahat programlarına yön vermeniz istenir.

Rus Pasaport İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Japonya Pasaportu ile giriş yapılan ülke sayısı bir hayli fazla. Ancak söz konusu Rus Pasaportu olduğu zaman bu denli çeşitli ülkelere seyahat etmek mümkün olmaz. Muafiyet yerine:

 • Rus pasaportuna ilişkin kolaylık anlaşmalarının üzerinde durulur.
 • AB Schengen ülkeleri için vize almak kolay hale gelir.

Rus Pasaport ile hangi ülkelere vizesiz gidilir merak edenlere Kazakistan ile Ukrayna paylaşılır. Aynı şekilde Abhazya ile Belarus seyahatleri sırasında da vize paylaşmaları istenmez.

Vize uygulamayan ülkeler kadar pasaport türlerine göre ayrı prosedürlere değinilir. Sonuç olarak her birine netlik kazandıranlar zaman kaybetmez. Aksine pasaportları eşliğinde seçtikleri ülkelere gitmeleri kolay hale gelir. Bununla birlikte kimlik ile Kıbrıs ya da Moldova gibi ülkelere seyahat etmeleri de sağlanır.

Schengen vizesi nasıl alınır?

Yetkili başvuru merkezlerine belgelerinizi teslim etmeniz halinde vizeniz değerlendirmeye alınır.

Vizeli ülkelere nasıl seyahat edilir?

Vize prosedürlerini dikkate alarak müracaat etmeli ve bunun üzerine olumlu yanıt alanlar seyahate geçebilir.

T.C. vatandaşları pasaportsuz hangi ülkelere gidebilir?

Gürcistan, Kıbrıs ya da Moldova için pasaport çıkartmanız gerekmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize