İngiltere Vize Başvurusu ve Vize Alma Süreci

İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecini tamamlamasının ardından kendi vize prosedürlerini uygulamaya başlamıştır. Avrupa Birliği içerisindeyken de kendi kurallarını uygulamaktan çekinmeyen İngiltere’nin artık tamamıyla kendi vize seçenekleri bulunmaktadır. Bu bağlamda İngiltere için alınacak olan vizelerin Birleşik Krallık dahilindeki ülkelerde de geçerli olduğu unutulmamalıdır. Bu ülkeler İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda şeklindedir. İngiltere için alınacak vizenin İrlanda’da geçerli olmadığı ise unutulmamalıdır.

İngiltere Vize Türleri

İngiltere için vize alabilmek için vize randevusu almanız gerekmektedir. Randevunuzu aldıktan sonra ise hangi vize türüne başvuracağınıza karar vermelisiniz. İngiltere’den vize alabilmek için oldukça çeşitli seçenekler mevcuttur. Bunlardan bazıları olarak turistik, ticari, öğrenci, dil eğitimi, transit vize göze çarpmaktadır. Bu vize türleri kısa süreleri kapsamaktadır. Uzun süreler için ise oturma, çalışma, aile birleşimi gibi vize seçenekleri bulunmaktadır. Tüm bunlardan size uygun olanı vize ücreti ile birlikte İngiltere’nin Türkiye’deki temsilciliklerine iletmenizde fayda vardır.

İngiltere Vize Merkezleri

Ülkemizde İngiltere’nin birçok diplomatik temsilciliği bulunmaktadır. Bunların başında Ankara’daki büyükelçilik gelmektedir. Bunun yanında İstanbul’da başkonsolosluk bir diğer birçok yerde de konsolosluk yer almaktadır. Tüm bunlar vize merkezi olarak görev yapmaktadır. Başvurularınızı bu kurumlar aracılığıyla İngiltere’ye iletme imkanına sahip olabilirsiniz.

İngiltere  Vize Gerekli Belgeler

Vize isteyen tüm ülkelerde olduğu gibi İngiltere için de pasaportunuzun güncel ve diğer tün evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir. Böylece işlemleriniz sorunsuz bir biçimde ilerleyecek ve vize başvurunuz kısa bir zamanda olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanabilecektir.

İngiltere Genel Bilgiler

Başkenti Londradır. Ülkede ağırlıklı olarak İngilizce konuşulmakla birlikte diğer Avrupa dillerini konuşanların oranı da yüksektir. Hristiyanlığın Anglikan ve Protestan koluna mensupturlar. Ayrıca ülkede yoğun bir Müslüman nüfusu da bulunmaktadır. Ülke kağıt üzerinde meşruti monarşi ile yönetilmektedir. Kraliçenin sembolik yetkileri olsa da bazı hususlarda kendisinin görüşleri alınmaktadır. Uzun bir zamandır devam eden sürecin ardından 1973 yılından beri üye oldukları Avrupa Birliği’nden 2020 yılında ayrılmışlardır. Avrupa Birliği’ndeyken de Euro bölgesine dahil olmadıkları için ayrıldıklarından ötürü bu konuda herhangi bir değişim yaşanmamıştır. Ülke, kendi para birimi olan Sterlini kullanmaktadır. Ayrıca İngiltere’nin yerel saati şu an için ülkemizden 2 saat geridedir.

İngiltere Tarihi

Ülkenin tarihi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Kültürü ve yapısıyla Kıta Avrupası’ndaki ülkelerden farklılık göstermektedir. Bu nedenlerden ötürü tarih boyunca Kıta Avrupa’sındaki çeşitli ülkelerle sorun yaşamıştır. Sanayi Devrimi ile birlikte kurmuş olduğu sömürgelerle ve denizaşırı kolonilerle dünyaya ekonomik ve siyasi anlamda yüzyıllarca hükmetmiştir. Bundan dolayı birçok savaşa konu olmuştur. 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda kazanmasına karşın yaşadığı ekonomik bunalımlar dünya hegemonyasını ABD ve SSCB önderliğindeki çok kutuplu bir düzene bırakmak durumunda kalmıştır. AB’ye ise 1973 yılında dahil olmuştur.

İngiltere Konum

İngiltere, bir ada ülkesidir. Bu bakımdan Kıta Avrupa’sına oldukça yakın olmasına karşın Atlantik Okyanusu ile çevrilidir. Bunun yanında Fransa ile arasında Manş Denizi bulunmaktadır. Ayrıca Birleşik Krallığı sıfatıyla dört ülkeyi bir arada bulundurması hasebiyle karadan sadece İrlanda ile sınır komşuluğu yapmaktadır. Birleşik Krallığın ana ülkesi olan İngiltere ise kuzeyde İskoçya ve batıda ise Galler ile komşudur.

İngiltere En Fazla Ziyaret Edilen Şehirleri

Londra, Manchester, Liverpool, Newcastle, Birmingham

İngiltere Ülke Mutfağı

İngilizler, mutfak olarak Kıta Avrupası’ndan etkilenmesine karşın kendilerine has lezzetlere de sahiptir. Bu bakımdan popover, club sandwich, fish and chips ve İngiliz muffin’i oldukça lezzetli ürünler olarak göze çarpmaktadır. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen İngiltere’de bu ürünler müşterilerle uygun fiyatlardan buluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize