Dubai Vize Başvurusu ve Vize Alma Süreci

Ortadoğu’nun en önemli ülkelerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin en çok ziyaret edilen şehri Dubaidir. Kendi ismiyle anılan Emirliğe bağlı olan Dubai’ye her yıl milyonlarca kişi gitmektedir. Ancak şehrin oldukça lüks olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Türk vatandaşlarının şehre gidebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Ancak Avrupa ülkelerinde ya da ABD’de de olduğu gibi yoğun vize süreçlerinden geçmenize gerek yoktur. Dubai’ye giriş yapabilmek için online olarak vize randevusu ve başvurusu yapabilmeniz mümkündür. Böylece hem zamandan hem de işten tasarruf edilmektedir. Bunun için Türk vatandaşların hangi amaçla vize alacaklarını belirtmeleri mecburidir.

Dubai Vize Türleri  

Dubai’ye gidebilmek için birçok seçenek kullanılabilmektedir. Bunlardan sıklıkla turistik vize ve çalışma vizesi tercih edilmektedir. Dubai’yi ziyaret edebilmek için öncelikli olarak alacağınız vizenin özelliklerini belirlemelisiniz. Bu konuda ilgili Emirlik size gereken kolaylığı sağlamaktadır. Dubai’ye tekli veya çoklu giriş yapabilirsiniz. Tekli giriş vize ücreti çoklu girişe göre daha ucuzdur.

Ancak tekli girişte vize süreniz boyunca Dubai’ye tek bir sefer giriş yapabilirsiniz ve Dubai’den çıktığınız an vize süreniz dolmasa dahi tekrar girebilmek için yeniden vize almanız lazım gelmektedir. Çoklu girişte ise böyle bir prosedür söz konusu değildir. Vize süreniz boyunca Dubai’ye istediğiniz kadar girip çıkabilirsiniz. Yine de vize kontrolleri polis tarafından yapılmakta ve uygun görülmediğiniz takdirde Dubai’ye alınmama durumunuz olabilmektedir

Dubai Vize Merkezleri

İşlemler internet üzerinden halledilebilmektedir. Ancak çalışma ve oturma izni gibi uzun süreli kapsayan durumlar için Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’deki vize merkezi kapsamındaki temsilciliklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurularınız kısa bir zaman içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu durum online olarak yapacağınız başvuruda 24-36 saatlik sürelere kadar kısalabilmektedir. Konu ile alakalı olarak vize başvuru seçeneğiniz önem kazanmaktadır.

Dubai Vize Gerekli Belgeler

Vize işlemlerinizin problemsiz bir biçimde halledilebilmesi adına online başvurunuzda paylaştığınız bilgilerinizin eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Sonrasında evraklarınızı sisteme tam olarak yükleyebilmelisiniz. Bunun yanında sisteme yüklediğiniz biyometrik fotoğrafınızın ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin standartlarına tam manasıyla uygun olmalıdır.

Dubai Genel Bilgiler

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri oluşturan yedi emirlikten bir tanesidir. Kendisini oluşturan Emirliğin başkenti olma özelliğini taşımaktadır. 20.yüzyıla kadar sıradan bir kent olan Dubai’de petrolün keşfedilmesiyle birlikte hızlı bir biçimde gelişme göstermiştir. Bu bakımdan sanayi ve ticari atılımlar yapılmış ve şehre bugünkü görünümü kazandırılmıştır.

Ayrıca Ortadoğu’nun yaşam standartları en pahalı şehri olma özelliğindedir. Pahalılık endeksinde dünyada ise 22. sırayı almış durumdadır. Dünyanın en uzun kulesi olan Burj El Arap’ın bulunduğu ülkedir. Kule, 829,8 metre uzunluğundadır ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca Dubai’ye gelenler Kraliçe Elizatbeth 2 gemisini de ziyaretlerine eklemektedir. Lüks yaşamın hüküm sürdüğü Dubai’ye tatil ve iş için dünyanın birçok yerinden kişiler gelmektedir. Ayrıca 3.dünya ülkelerinden çalışma maksadıyla Dubai’ye gelen ve zenginleşen insanlar da bulunmaktadır.

Dubai Konum

Dubai Emirliğinin bağlı bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Umman ile komşudur.

Dubai En Fazla Ziyaret Edilen Şehirleri

Emirliğin bağlı olduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin en çok ziyaret edilen şehirleri Dubai ve başkenti olan Abu Dabidir.

Dubai Ülke Mutfağı

Ülkenin mutfağı yoğun bir biçimde Ortadoğu izleri taşımaktadır. Bu bakımdan kendine has lezzetleri olduğunu da söylemek gerekir. Özellikle falafel ve humus Ortadoğu’daki birçok ülke gibi Birleşik Arap Emirlikleri’nde de yoğun bir biçimde tüketilmektedir. Ayrıca Assida da mutlaka denenmelidir. Ülkenin mutfağında baharat ağırlıklı bir şekilde tercih edilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize