Bulgaristan Vize Başvurusu ve Vize Alma Süreci

Avrupa’da ziyaret edilmesi gereken birçok ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden sıkılan ve yeni yerler keşfetmek isteyenler için oldukça farklı seçenekler de mevcuttur. Özellikle ülkemize olan yakınlığı sebebiyle Bulgaristan sıklıkla tercih edilmektedir.

Bulgaristan Vizesi ile  Bu bağlamda sınır komşumuz olması ve tarihten gelen bağlar nedeniyle her yıl binlerce Türk Bulgaristan’a ziyaret gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda Bulgaristan’da yaşayan akrabaları bulunan Türkler ve vatandaşlık sahibi olanlar Bulgaristan’a seyahatlerini yapabilmektedir.

Bulgaristan Türk vatandaşlarından vize talep eden ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de vize işlemlerinizi tamamlamadan Bulgaristan’a giriş yapmanız söz konusu değildir. Bu arada sizden istenen vize ücretini de ülkemizde Bulgaristan temsilciliklerine ödemek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

Böylece vize alma prosedürlerinizi hızlı bir biçimde başlatabilirsiniz. Sonrasında ise ilgili temsilcilikten gelecek olan cevaba göre hareket edebilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Türleri

Bulgaristan’a ziyaret edecek olanlar pasaportlarına ve alacakları vizeye göre sınıflandırılmaktadır. Pasaport hususunda umumi yani bordo pasaporta sahip olanlar için Bulgaristan makamlarından gelecek olan vize başvuru sonucu beklenmek zorundadır.

Bunun yanında vize randevusu alınarak işlemlerin başlatılması mecburidir. Bundan farklı olarak yeşil pasaporta sahip olan kişilerden Bulgaristan herhangi bir vize istememektedir. Bu kişilerden Bulgaristan’a gitmek isteyenlerin son 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde bu ülkeye giriş yapabilecekleri unutulmamalıdır.

Bulgaristan Vize Merkezleri

Ülkemizde Bulgaristan’ın dört tane temsilciliği bulunmaktadır. Bunlardan Bulgaristan Büyükelçiliği Ankaradadır ve Türkiye’de bulunan Bulgaristan’a ait temsilciliklerin üstüdür. Bunun yanında ana vize merkezi olarak görev yapmaktadır.

Bundan farklı olarak İstanbul’da Bulgaristan Başkonsolosluğu yer almaktadır. Ayrıca Edirne ve Bursa’da da Bulgaristan’ın diplomatik temsilcilikleri bulunmaktadır.

Buralardaki temsilcilikler bulundukları illerin işlemlerini halletmelerinin yanında ekstra işlemler de ilgilenmektedir. Yani temsilciliklerin bulunmadığı illerde yaşıyorsanız bu illerin sorumluluk alanındaki illerin listesine bakarak ona göre vize başvurunuzda bulunabileceğinizi unutmamalısınız.

Merkezlere yapacağınız başvurunuz 5-20 iş günü içerisinde hızlıca sonuçlanmaktadır. Olumlu ya da olumsuz sonuç olması halinde tarafınıza bildirim yapılmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Gerekli Belgeler

Bulgaristan’a vize başvurusunda bulunabilmek adına bazı evrakları toplamanız gerekmektedir. Pasaportunuzun eksiksiz olması lazım gelmektedir. Bunun yanında Bulgaristan’a yapacağınız seyahatinizi karşılayacak şekilde banka hesaplarınızın uygun olması da mecburidir. İstenen şartları sağladığınız takdirde büyük bir ihtimalle vize başvuru sonucunuz olumlu olacaktır.

Bulgaristan Genel Bilgiler

Başkenti Sofya olan Bulgaristan AB’ne 2007 yılında üye olmuştur. Plajları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca ülkemizden de Bulgaristan’a akraba ziyareti ve turistik amaçlarla gidiş gerçekleştirilmektedir.

Ülkede dil olarak ağırlıklı biçimde Bulgarca konuşulmaktadır. Bunun yanında Türkçe ve Rusça bilenlerin oranı da bir hayli fazladır. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın henüz Euro bölgesine dahil değildir. Bundan dolayı kendi yerel para birimi olan Leva’yı kullanmaktadır. Bulgaristan ile Türkiye arasında herhangi bir saat farkı bulunmamaktadır.

Bulgaristan Tarihi

Bulgaristan tarihi Orta Asya’dan bölgeye geçen Hunlara kadar dayanmaktadır. Zaman içerisinde asimile olan ve ırksal ile dinsel farklılıklar geçiren Bulgarlar çeşitli toplumların himayesinde yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Yüzyıllarca Osmanlı’nın himayesinde yaşayan Bulgarlar 20.yüzyılda bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.

Bulgaristan Konum

Karadeniz’e komşu olan Bulgaristan’ın güneydoğusunda Türkiye, güneyinde Yunanistan, batısında Sırbistan ile Makedonya ve kuzeyinde ise Romanya yer almaktadır.

Bulgaristan En Fazla Ziyaret Edilen Şehirleri

Sofya, Varna, Plevne, Filibe, Silistre

Bulgaristan Ülke Mutfağı

Ülkenin mutfağı Balkanlar’dan ve çevre ülkelerinden yoğun bir biçimde etkilenmiştir. Ayrıca ülkenin kırsal kesimlerine gittiğinizde takdirde Bulgarca konuşmasına karşın Osmanlı geleneklerini yaşatan ve uygulayan birçok kişiye rastlamanız mümkün olacaktır.

Bulgaristan Vizesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize