Avusturya Vize Başvurusu ve Vize Alma Süreci

Avusturya’ya seyahat etmek istiyorsanız vize işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. AB üyesi ülkelerden birinden gelmiyorsanız ve buna bağlı bir vizeye sahip değilseniz standart prosedürleri tamamlamanız lazım gelmektedir. Vize işlemleri Avusturya’nın Türkiye’deki büyükelçiliğinden ve konsolosluklarından gerçekleşmektedir. Bu sayede kısa bir süre içerisinde vize başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını öğrenme şansına sahip olabilirsiniz.

avusturya vize hakkında tüm bilgiler

Avusturya Vize Türleri

Avusturya’ya giriş yapabilmek için çeşitli vize türleri bulunmaktadır. Başvurunuzda Avusturya’ya hangi amaçla giriş yapmak istediğinizi net bir biçimde belirtmeniz lazım gelmektedir. Başvurunuz için ise öncelikli olarak vize randevu sistemini kullanmalısınız. Sonrasında ilgili birim tarafından size belli bir tarih verilmektedir. Başvurunuz için ise vize merkezine en erken 90 gün öncesinden başvurabilirsiniz. Planlamış olduğunuz seyahat için daha erken başvurmanız söz konusu değildir. Başvurularınız 5-20 iş günü içerisinde neticelenmektedir. Buna göre Avusturya için hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz.

Avusturya’nın vize almak isteyen kişilere yönelik sunduğu iki tür vize vardır. Bunlardan ilki C tipi vize seçeneğidir. Turistik, ticari, kültürel ve aile-arkadaş ziyareti gibi amaçlarla Avusturya’ya girmek isterseniz bu vize kapsamında değerlendirilmektesiniz. D tipi vize türünde ise aile birleşimi, çalışma, eğitim gibi seçenekler yer almaktadır. Ziyaretinizin amacını başvuru formlarınızda birden fazla kez iletmeniz mecburidir. Bu sayede ilgili vize başvuru merkezi net olarak başvurunuzu değerlendirebilecektir.  Bundan farklı olarak iş veya transit amaçlarla Avusturya’ya giriş yapmak isteyenlerin transit vize seçeneğini tercih etmeleri mecburidir. Bu vizenin alınabilmesi için de aracı kurumlar yardımcı olmaktadır.

Avusturya Vize Merkezleri

Ülkemizde İstanbul ve Ankara’da Avusturya’nın diplomatik vize başvuru merkezleri bulunmaktadır. Vize başvurunuz için gerekli vize ücreti farklılık göstermektedir. Bu konuda yetkili mercilerden yapılan bilgilendirmeleri takip etmenizde fayda vardır. Ayrıca vize için aracı bir kurum vasıtasıyla başvurunuzu gerçekleştiriyorsanız bunun için ekstra bir ücret ödemeniz de gerekebilmektedir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aracı kurumlarla iletişime geçmeniz lazım gelmektedir.

Avusturya Vize Gerekli Belgeler

Vize başvurunuzu sorunsuz bir biçimde yapmak için güncel pasaportunuzun, seyahat için kullanacağınız vasıtaya ait bilet bilgilerinin ve banka hesaplarınızın seyahatinizi karşılamaya uygun olması gerekmektedir. İstenilen tüm belgeleri karşılamanıza karşın başvuru talebiniz ilgili mercii tarafından reddedilebilmektedir. Bu konuda vize başvuru makamlarının herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Vize başvurusunda bulunmak isteyen ancak daha önce parmak izi vermemiş olan kişilerin ise başvuruları esnasında ilgili temsilciliklere giderek parmak izlerini sisteme tanıtmaları gerekmektedir. Böylece başvuru işlemleri hızlı bir biçimde tamamlanabilmektedir.

Avusturya Vize Genel Bilgiler

Alp Dağlarına komşu ve tarihi güzellikleriyle Orta Çağ’dan izler taşıyan bir ülke olan Avusturya’nın resmi dili Almancadır. Başkenti Viyanadır ve Avrupa Birliği üyesidir. 8 milyon civarında nüfusu bulunmaktadır. Avrupa Birliği’ne üye olan birçok üye gibi ortak para birimi olan Euro’yu kullanmaktadır. Schengen sistemine dahildir ve bu vizeye sahip olanlara kendi ülkelerinde serbest dolaşım hakkı tanımaktadır.

Tarihi

Tarih boyunca her daim önemli bir konumda yer almıştır. Cermen kökenleri taşımaktadır. Ayrıca Orta Çağ Avrupa’sının en önemli devletlerinden bir tanesi olmuştur. 17. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti ile yoğun bir bölge mücadelesine girişmiştir. 1. ve 2. Dünya Savaşlarında yer almıştır ve kaybetmiştir. Günümüzde ise Avrupa Birliği’nin üyesi ve önemli ülkelerinden bir tanesidir.

Konum

Almanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İtalya, Lihtenştayn, Slovakya, Slovenya ve İsviçre ile sınır komşusudur.

En Fazla Ziyaret Edilen Şehirleri

Viyana, Graz, Linz, Innsbrück, Salzburg

Ülke Mutfağı

Ülkenin Alman mutfağından yoğun bir şekilde etkilendiği görülmektedir. Ayrıca ülkeye özgün içkiler de dünya çapında bilinmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize